• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Biomedisin
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Biomedisin
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Undersøkelse av autofagi-nivåer i cellemodeller for dannelse og progresjon av prostatakreft

Melcher, Thea
Master thesis
Published version
View/Open
Melcher_MABIO_2021.pdf (Locked)
URI
https://hdl.handle.net/11250/2836664
Date
2021
Metadata
Show full item record
Collections
  • HV - Master i Biomedisin [73]
Abstract
Bakgrunn og formål

Eksisterende forskning gir ingen klare svar på om autofagi opp- eller nedreguleres i cellens utvikling fra en normal celle til en aggressiv og metastaserende kreftcelle. I mangel på forskning med metoder som måler autofagi direkte, samt uklare utfall i kliniske studier hvor kreftutvikling er antatt assosiert med et midlertidig fall i autofag aktivitet, er det et sterkt behov for å forstå mekanismer som kan lede til nye behandlingsmetoder. Med utgangspunkt i den svært utbredte kreftformen prostatakreft, går vi tilbake til det fundamentale spørsmålet om hvordan autofag aktivitet forandres under kreftdannelse og -progresjon.

Materialer og metoder

Flere ulike cellemodeller for prostatakreftdannelse og -progresjon ble undersøkt, både enkeltstående modeller fra ulike donorer og syngeniske modeller utviklet fra samme pasient. Cellene som ble analysert representerer hele spekteret, fra en normal prostataepitelcelle til den blir en metastaserende kreftcelle. For å kunne måle generell autofagi direkte i cellen, ble selve kargo i autofagosomet kvantifisert med laktatdehydrogenase-sekvestreringsassay. Ved å benytte stabile mKeima-transduserte prostatakreftcellelinjer var det også mulig å kvantifisere forandringer i selektiv autofag fluks av mitokondrier («mitofagi»).

Resultater

Statistisk signifikant økning i autofag aktivitet for prostataepitelceller som holder på med overgangen fra en normal celle til en kreftcelle ble detektert i en in vitro utviklet prostatakreftdannelse og -progresjonsmodell derivert fra den hTERT-immortaliserte prostataepitelcellelinjen EP156T. Solide data fra den syngeniske progresjonsmodellen LNCaP/C4-2/C4-2B viste en statistisk signifikant reduksjon i autofag aktivitet hos celler som har utviklet seg til mer aggressive kreftceller, både når det gjelder generell autofagi og mitofagi. Andre cellelinjer fra aggressiv, langtkommen prostatakreft viste også lavere autofag kapasitet enn den mindre aggressive cellelinjen LNCaP.

Hovedkonklusjon

Dataene i denne avhandlingen indikerer at prostatakreftdannelse kan være assosiert med en forbigående økt autofag aktivitet, men at prostatakreftprogresjonen er koblet til en varig reduksjon av autofagi.
Publisher
OsloMet-Storbyuniversitetet

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit