• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Jordmorfag
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Jordmorfag
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Akupunktur som smertelindring i fødsel

Johansen, Susanne P.
Master thesis
Published version
Thumbnail
View/Open
johansen-majo2020.pdf (1.459Mb)
URI
https://hdl.handle.net/11250/2756208
Date
2020
Metadata
Show full item record
Collections
  • HV - Master i Jordmorfag [123]
Abstract
Hensikt: Formålet med denne studien er primært å oppsummere forskning om akupunkturens effekt som smertelindring i fødsel.

Problemstilling: «Hvilken effekt gir akupunktur under fødsel som smertelindring?»

Metode: Det er utført et systematisk litteratursøk i databasene CINAHL, Cochrane, EMBASE, MEDLINE, PEDro, og PsychINFO. Studiene ble videre vurdert ut ifra validitet, reliabilitet, kvalitet og innhold. Funnet fra litteratursøket er gjengitt etter PRISMA («Preffered Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses») sine retningslinjer.

Resultat: Søkeprosessen resulterte i 614 studier. Av disse ble totalt ti kvantitative studier inkludert for å svare på problemstillingen. Resultatet presenteres av undersøkelser gjort av 16324 kvinner som benyttet akupunktur som var ment for å lindre fødselssmerte. Det er i noen av de inkluderte studiene sett et samsvar med at akupunktur kan ha en positiv påvirkning på fødselssmerte, redusere bruken av medikamentelle metoder og redusere varigheten av fødsel. Deltagerne som fikk akupunktur var mer fornøyde, oppga en høyere grad av avslapning og at de gjerne benyttet seg av akupunktur igjen ved neste fødsel.

Konklusjon: Akupunktur kan for noen kvinner være en tilstrekkelig metode for smertelindring i fødsel og kan mulig redusere bruken av medikamentelle metoder. Men, det er et behov for nyere randomiserte studier for å kunne svare på problemstillingen. I så fall trenger man mer systematisk å kontrollere alle karakteristika, variabler og gjerne gjennomføre i en nordisk sammenheng for å unngå kulturelle bias.
Publisher
OsloMet - storbyuniversitetet
Series
MAJO;2020

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit