• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Jordmorfag
  • View Item
  •   Home
  • Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • HV - Masteroppgaver
  • HV - Master i Jordmorfag
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hvordan påvirker lengden på den aktive utdrivningsfasen maternelle og neonatale utkomme? En kohort basert på materialet fra The Labour Progression Study

Aursund, Ingvill; Volent, Veronika
Master thesis
Published version
Thumbnail
View/Open
Embargo 2022-12-02-aursund-volent-majo2020.pdf (1.904Mb)
URI
https://hdl.handle.net/11250/2755594
Date
2020
Metadata
Show full item record
Collections
  • HV - Master i Jordmorfag [103]
Abstract
Hensikt: Undersøke om lengden av den aktive utdrivningsfasen ≤/>60 minutter har en påvirkning på maternelle og neonatale utkomme.

Problemstilling: Hvordan påvirker lengden på den aktive udrivningsfasen maternelle og neonatale utkomme?

Metode: Denne kohortstudien basert på materiale fra LaPS inkluderte 6804 Robson 1 kvinner med en aktiv utdrivningsfase. Det er utført multivariate regresjonsanalyser for å kunne besvare problemstillingen.

Resultat: Resultatene viser at det var en signifikant høyere risiko for PPB >1000ml med en justert OR 1.35 (95% CI: 1.05-1.73) hos de kvinnene som hadde aktiv utdrivningsfase >60 minutter sammenlignet med kvinnene som hadde ≤60 minutter. Det var ingen signifikant forskjell på OASIS med en justert OR 0.98 (95% CI: 0.69-1.40), Apgar score <7 ved 5min alder med en justert OR 1.19 (95% CI: 0.69-2.05) og NIF med en justert OR 0.75 (95% CI: 0.54-1.04) hos kvinnene som hadde aktiv utdrivningsfase ≤/>60 minutter.

Konklusjon: Denne studien finner at det er økt risiko for PPB >1000ml når den aktive utdrivningsfasen overskrider 60 minutter. Det er ingen økt risiko for OASIS eller neonatale komplikasjoner som Apgar score <7 ved 5min og innleggelse på NIF. Denne studien gir ikke svar på om det finnes et eksakt tidspunkt hvor utkommene endres, da den kun har til hensikt å sammenligne utkomme ≤/>60 minutter i aktiv utdrivningsfase.
Publisher
OsloMet - storbyuniversitetet. Institutt for sykepleie og helsefremmende arbeid
Series
MAJO;2020

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit