Validiteten av Hopkins Symptom Checklist-5 som et screeningsverktøy for psykiske symptomer hos pasienter med muskel- og skjelettsmerter: En sammenligning med HSCL-25.
Master thesis
Permanent lenke
https://hdl.handle.net/11250/3202564Utgivelsesdato
2025Metadata
Vis full innførselSammendrag
Tittel: Validiteten av HSCL-5 som et screeningsverktøy for psykiske symptomer hos pasienter med muskel- og skjelettsmerter: En sammenligning med HSCL-25.
Innledning: Muskel- og skjelettsmerter er en vanlig årsak til funksjonshemming og nedsatt livskvalitet i Norge. Mange pasienter med muskel- og skjelettsmerter opplever også psykiske symptomer som depresjon og angst, som kan påvirke behandlingsresultatene og prognosen for deres tilstand. Det er derfor viktig å ha effektive screeningsverktøy for å identifisere og behandle psykiske symptomer hos disse pasientene. Hopkins Symptom Checklist-25 (HSCL) er en velkjent skala for vurdering av psykiske symptomer, og HSCL-5 er en kortere versjon av HSCL som er ment å være et raskt screeningsverktøy, men det finnes ingen studier som har sett på validiteten av denne korte versjonen hos personer med muskel- og skjelettplager.
Hensikt: Dette prosjektet hadde som hensikt å måle i hvilken grad HSCL-5 er et valid måleinstrument for symptomer på angst og depresjon hos pasienter med muskel- og skjelettsmerter ved å sammenligne deres svar på HSCL-25.
Metoder: Studien benytter tverrsnittsdata fra FysioPol-databasen ved OsloMet, og inkluderer pasienter som har rapportert muskel- og skjelettsmerter. Totalt ble 745 personer inkludert i studien. Gyldigheten av HSCl-5 ble vurdert ved å sammenligne skårer fra HSCL-5 og HSCL-25 gjennom Intraclass Correlation Coefficient (ICC-analyse).
Resultater: Analysen viste en akseptabel grad av samsvar mellom skjemaene med ICC-verdi på 0,83, noe som indikerer at HSCL-5 kan benyttes som et valid screeningsverktøy i denne pasientgruppen. Det ble imidlertid funnet en systematisk tendens til noe høyere skårer på HSCL-5 sammenlignet med HSCL-25, spesielt blant de med høyt symptomnivå.
Konklusjon: Studien konkluderer med at HSCL-5 kan være et nyttig verktøy i klinisk praksis for fysioterapeuter som arbeider med pasienter med muskel- og skjelettsmerter for å screene for symptomer på angst og depresjon, men at man bør forske videre på grenseverdier, spesifisitet og sensitivitet i ulike populasjoner.