Fødselens skjæringspunkt: Jordmødres erfaringer med og beslutninger om episiotomi En spørreundersøkelse blant jordmødre på en kvinneklinikk i Norge – En kvantitativ deskriptiv tverrsnittstudie
Abstract
Tittel: Fødselens skjæringspunkt: Jordmødres erfaringer med og beslutninger om episiotomi
Hensikt: Hensikten med studien var å undersøke jordmødres holdninger og erfaringer med å utføre episiotomi. Vi ønsket å undersøke hvilke indikasjoner og vurderinger jordmødre gjør når de beslutter å utføre episiotomi.
Problemstilling: Hva er jordmødres erfaringer med og begrunnelser for å foreta en episiotomi?
Metode: En kvantitativ deskriptiv tverrsnittstudie med spørreskjema. Studien undersøkte vurderinger, indikasjoner og erfaringer jordmødre har med episiotomi. Spørreskjemaet ble sendt ut til en kvinneklinikk som omfavner to fødeavdelinger i Norge i januar 2024.
Resultater: 54 av 93 (58%) jordmødre svarte. Barnets velbefinnende veide tyngst i avgjørelsen om episiotomi, i tillegg til prosedyrer og erfaring. Indikasjoner for å legge episiotomi var føtalt distress, vaginal instrumentell forløsning og truende perinealruptur. Det var delte erfaringer om beslutning om episiotomi hos kvinner med tidligere sfinkterskader. Jordmødrene hadde blandete erfaring med andres tolkninger av CTG på storskjerm utenfor fødestuen relatert til økt press om å legge episiotomi. Det var noe uenighet i beslutning om episiotomi, både mellom jordmødre, men også mellom jordmødre og fødselsleger.
Konklusjon: Studien avdekket variert praksis angående beslutninger og vurderinger om å utføre episiotomi blant jordmødrene ved kvinneklinikken. Noen av jordmødrene hadde en mer restriktiv tilnærming, andre la episiotomi forebyggende. Det er behov for ytterligere forskning på temaet for å få en bredere forståelse om de underliggende årsakene til den varierte praksisen.